Anasayfa Genel 10 Yıl Kullanım Ömrü Dolan Tanklar Değiştirilmelidir

10 Yıl Kullanım Ömrü Dolan Tanklar Değiştirilmelidir

by berk4nt
0 yorum

LPG Tank Değişimi Sonrası Muayene İşlemleri

        LPG tank değişimleri genellikle 10 yılı geçtiği için yapılır. TÜVTÜRK muayene istasyonları tarafından yapılan kontrollerde LPG tankının 10 yılı geçtiği tespit edilirse bunun yenilenmesi ve tekrardan gelinmesi istenir. LPG Tank değişimi sonrası muayene istasyonunda ki yapılması gereken işlemler oldukça basittir.

Önemli BİLGİLENDİRME

Araç muayene LPG tankı süresi 10 yıldır. Muayene sırasında LPG tank tarihi 10 yılı geçti ise aracınız muayeneden geçemeyecek ve tüp tankının yenilenmesi istenecektir.

Araç kullanıcıları LPG tank değişimi yaptıktan sonra direkt olarak muayene istasyonlarına gidip araçlarını muayeneden geçirebilmektedir. LPG tank değişimi sırasında size verilen proje dosyaları ve bazı evraklar vardır. Bu evrakları muayene istasyonuna teslim ettikten sonra hemen aracınız tekrar muayene ediliyor ve problemler giderildiği için araç muayeneden geçiyor.

 

Önceki yıllarda ise araç lpg tank değişimi yaptıktan sonra direkt olarak muayene istasyonuna giderse ağır kusur olarak muayene tekrarına kalmaktaydı. Bunun sebebi ise sızdırmazlık raporunun şart koşulmasıydı. Günümüz de LPG tank değişimi sonrasında istenen Sızdırmazlık raporu artık istenmemektedir. Kısacası oto gaz firması tarafından tüm testler yapılıyor ve tarafınıza bir dosya içerisinde evrak sunuluyor. Bu evrakları ve faturayı Muayene istasyonunda ki yetkililere teslim etmeniz sonucunda işlemler kısa sürede bitirilir.

Kısa ve Net soru cevaplar

 

Soru 1:

LPG tankı 10 yılı dolduran araç muayeneden geçer mi ?

Cevap: Hayır geçmez. Tüp tankının yenilenmesi ve tekrardan randevu alınması gerekir.

Soru 2:

LPG tankı değişiminden sonra sızdırmazlık raporu almak için farklı yerlere gitmem gerekli mi?

Cevap: Hayır. Sızdırmazlık raporu için farklı bir yere gitmenize artık gerek yok. OTO Gaz firması tank değişimi yaptıktan sonra size bir dosya içerisinde evrak verir. Bu evrakları muayene istasyonuna teslim etmeniz sonucunda işleme alınır.

You may also like

Yorumdan Vazgeç